munkavállalási és munkavédelmi tanácsadás


Néha kellemetlen, néha serkenti a munkát: a munkahelyi stressz

2013.05.08 12:32

 A stressznek rengeteg megfogalmazása van. Attól függ, kinek a szemszögéből indulunk ki: munkaadók vagy munkavállalók vagyunk-e éppen, és a stressz éppen jó vagy rossz.

Én itt most nem szeretnék idézeteket a cikkbe szerkeszteni, mert nem ez a lényege, hanem az, hogy nézzük meg, és vegyük észre: a mindennapjainkhoz szükséges, az nem mindegy, hogy képes-e átvenni a főszerepet, vagy mi vagyunk erősebbek...?

Mert igen, a stressz lehet jó dolog is. A pozitív stressz sarkall minket arra, hogy reggel felkeljünk, és elinduljunk, dolgozzunk, befejezzük a határidős munkát,stb. a stressz tárgyára, a stresszorra valahogy reagálunk: érzelmekkel. Olyan ez, mint egy  hatásos ébresztő! A fókusz ezen van! A jó és a rossz stresszben ez a közös.A különbség az, hogy ha folyamatosan érnek bennünket az ingerek, mi ezekre éberséggel (enyhe vagy erős stresszel) válaszolunk, majd megpróbáljuk ezt feldolgozni, alkalmazkodni....de ha ez alkalmazokodás túl sok ideig tart az információ feldolgozása után, akkor egyértelműen kimerülünk. Ez vezet a szervezet állapotának romlásához, hosszú távon pedig akár megbetegedésekhez is.

A munkahelyi stresszt kiválthatja a feladat, mint stresszor, a mennyiségi alul- vagy túlterhelés, a minőségi munka hiánya, vagy éppen a sok, igazi kihívásokban bővelkedő határidős munka. A munkafeltételek, a munkakörnyezet, vagy éppen a kollégák, főnök, vezető is lehet stresszor, ezeken kívül:  az értékelések, a változások, a dolgozó saját helyzete, elbizonytalanodás, célvesztés, hasonlók. (Ha valaki jobban el szeretne merülni a stressz témakörének tanulmányozásában, ajánlom Selye János munkásságát!) Káros hatásai lehetnek többek között a depresszió, a teljesítmény romlása, egészségkárosító viselkedésformák (dohányzás, túlzott kávéfogyasztás, balesetek), munkahelyi szerep leértékelése, harag, menekülés a munkából, vagy a munkahelyről, betegségek.

Hogyan lehet a "rossz" munkahelyi stresszel megküzdeni? A LÉNYEG a stressz kezelése!

A megküzdési folyamat alatt az emberek új képességeket és készségeket sajátíthatnak el,  lehet szó sportolásról, lelki edzésről, optimizmusról, motivációk találásáról. Ha a stressz hatékony megküzdéssel, eredménnyel zárul, akkor ezt hosszú távon vehetjük pozitív dolognak, mert ennek köszönhetően fejleszthettük/fejleszthetjük magunkat.

Stresszkezelő technikák:
  • Probléma meghatározása, feltárása, megoldások keresése,
  • Beszélgetés, vagy pihenés,
  • A stresszor kiiktatása (lehetőség szerint),
  • Sok mozgás ( egyéni, vagy csapatsportok),
  • Önismereti tréning,
  • Természetjárás.

Természetesen, mivel mindenkin hasonló tünetekkel jár, de máshogyan éljük meg, választhatunk a megoldásokból. A fontos, hogy lépjünk, ha érezzük, hogy a munkahelyi stressz elhatalmasodik.

Több info itt:   https://stressz.lap.hu/

 

 

—————

Vissza